Opublikowany przez: Familiepl 2020-10-21 12:45:17
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Hu Chen/ Unsplash
Kilka tygodni temu pisaliśmy o dużym problemie w jednym z Łódzkich szpitali, w którym zabroniono wstępu rodzicom wcześniaków i noworodków, hospitalizowanych w placówce.
Okazuje się, że jednak, że problem ten dotyczy większej ilości placówek, których dyrektorzy zakazali wstępu rodzicom niemowlaków i odizolowali maluchy od nich nawet na kilka tygodni. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a także działająca przy ministerstwie Rada Rodziny i specjaliści ze szpitali dziecięcych wystosowali 19 października apel do placówek szpitalnych o u umożliwienie kontaktu rodzicom i przebywającym w szpitalach niemowlakom.
Zdaniem apelujących lekarzy rodzice powinni być traktowani jako członkowie zespołu terapeutycznego, ponieważ ich rola w dochodzeniu dziecka do zdrowia jest nieoceniona. Oczywiście, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Lekarze przypominają również, jak ważną rolę w dobrym i prawidłowym rozwoju odgrywa kangurowanie, czy karmienie piersią. Rodzice powinni mieć także szanse jeszcze pod okiem specjalistów móc nauczyć się opieki i pielęgnacji wcześniaka.
Do apelu przyłączyła się również Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Barbara Socha.
- Od momentu urodzin powinniśmy wspierać rodziców wcześniaków i umożliwiać im kontakt
z dzieckiem. To bardzo ważne dla samych dzieci, jak i rodziców. Lekarze i szpital muszą robić wszystko, żeby między rodzicami i maluchem była jak największa więź, żeby przez ten trudny czas rodzina przechodziła razem, a nie była rozdzielona – mówi Barbara Socha, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej.
Praktyczne rozwiązania dla szpitali wskazała także przewodnicząca Rady Rodziny działającej przy ministerstwie:
- Szpitale powinny dołożyć wszelkich starań, aby móc zapewnić matkom regularną możliwość pobytu z dzieckiem w trakcie hospitalizacji. Najlepiej, gdyby taki pobyt mógł obowiązywać od momentu urodzenia do wypisu, ale jeśli nie jest to możliwe ze względów organizacyjnych, to należy opracować taki system, który zapewni matce możliwość np. dziennego, okresowego pobytu z dzieckiem – dodała Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny działającej przy ministrze rodziny.
Czytaj też:
>> Hałas i niemowlak - jak nie przestymulować dziecka?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.